Dnia 25 marca 2013 r. odbyła się w małej sali gimnastycznej uroczystość pasowania na czytelnika, podczas której 66 pierwszoklasistów zasiliło szeregi czytelnicze biblioteki szkolnej. W strojach galowych z podniesionymi w górę palcami przyrzekali m.in.:
„My uczniowie pierwszej klasy uroczyście przyrzekamy, że będziemy książki kochać, krzywdy zrobić im nie damy”.
Następnie każdy pierwszoklasista został pasowany na czytelnika szkolnej biblioteki dużą zakładką do książki. Był to najważniejszy moment uroczystości dla pierwszaków.
Program artystyczny pt „Książka przed Sądem” dla swoich młodszych kolegów przygotowali i zaprezentowali uczniowie z kl.4a, działający od października w kółku teatralnym „Na Fali-Junior”. Był to ich premierowy występ. Program miał charakter rozprawy sądowej z udziałem prokuratora, sędziego, oskarżyciela, obrońcy , świadków oraz oskarżonej – Książki. Tej ostatniej postawiono zarzut, że w dobie rozwoju techniki, jest niepotrzebna. Rozprawa miała dość burzliwy przebieg. Młodzi aktorzy przedstawiali, niekiedy z ogromną determinacją, swoje racje. Ostatecznie wyrok ogłoszony przez sędziego brzmiał:
„Książka jest bardzo potrzebna. Może istnieć obok innych środków przekazu takich jak: komputer czy telewizor, wspierając je i wzbogacając. Z czytania NIE WOLNO nam NIGDY  zrezygnować!”. W uroczystości tradycyjnie udział brały grupy sześciolatków z Przedszkola Samorządowego w Krobi wraz z wychowawczyniami. Zarówno świeżo upieczeni czytelnicy jak i goście z Przedszkola otrzymali na pamiątkę zakładki do książek. Natomiast aktorzy zostali nagrodzeni słodyczami  za występ przez Panie z Przedszkola .