Ogólnopolska akcja „Polska Biega”
Bieg Wiosny – Festyn Zdrowia „Czas na zdrowie”
Krobia – Karzec 19 maja 2013 r.
 Stowarzyszenie „Ziemia Krobska”, Gmina Krobia, Zespół Szkoły Podstawowej i      i Gimnazjum w Krobi, Powiat Gostyń  i Nadleśnictwo Piaski zorganizowali imprezę rekreacyjno – sportową w ramach akcji „Polska Biega”. W niedzielne popołudnie 19 maja 2013 r. przy leśniczówce w Karcu odbył się „Bieg Wiosny” i festyn zdrowia „Czas na zdrowie”.  Duży udział w realizacji festynu miał zespół „Owocolandia”, czyli uczniowie z klasy 2 szkoły podstawowej w Krobi. Byli oni widoczni w zielonych koszulkach z napisem „Czas na zdrowie” i „Owocolandia”. To oni przygotowali i rozdawali podczas imprezy ulotki z zasadami zdrowego trybu życia. 
Zanim ruszył główny bieg, o godz. 13.45 sprzed restauracji Pireus w Krobi wybiegło 21 biegaczy. W asyście motocyklistów „Wolni jeźdźcy Piaski” oraz rowerzystów ze stowarzyszenia „Na szlaku” pokonali około 7 km i witani brawami przytruchtali na leśną polanę w Karcu. Wśród nich był również niepełnosprawny Daniel wraz z rodzicami. Gratulacje dla Daniela! To był przedsmak tego, co zaczęło się dziać od godz. 15.00. Krótkie powitanie, rozgrzewka przeprowadzona przez licencjonowaną instruktorkę Joannę Kaczor, wreszcie wystrzał z działa Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Kurica” i ruszyli. Najpierw najmłodsi i najszybsi, potem młodzież i seniorzy, a na końcu spokojnie z kijkami kobiety, walczące w konkurencji nordic walking o tytuł „Dama Wiosny 2013”. Mijały minuty. Na mecie pojawiali się pierwsi uczestnicy. Na każdego biegacza czekały drobne prezenty: jabłko, los i kartka z „Zasadami zdrowego odżywiania”. Miejmy nadzieję, że choć część z tych wskazówek zostanie wdrożona w życie. Powoli leśna polana zapełniała się biegaczami, którzy mocno skropieni potem zaliczali 3,5 km trasę. Teraz mogli odpocząć, pożytkując czas na smakowanie zdrowej żywności. Przecież „Czas na zdrowie” to właściwe i zdrowe odżywianie. Wszystkie sałatki i surówki przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Żychlewa i Wymysłowa oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku były przepyszne, a stoiska fantastycznie udekorowane. Brawa dla Pań! Skorzystajmy z przepisów, które były dostępne na „Biegu Wiosny”.  Serwujmy je na nasze domowe stoły. „Czas na zdrowie”, to również aktywność fizyczna.  Mimo zmęczenia biegiem,  wiele rodzin zdecydowało się wystartować  w konkurencjach sprawnościowych „Sportowa Rodzina” takich, jak: Siłacze, Stepowanie  i Ruchome mosty. Nagrodą dla nich był zestaw owocowy ufundowany przez Radę Rodziców przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Krobi. Rodzice, bawiąc się wspólnie   z dziećmi, dali bardzo dobry przykład jak powinno się spędzać czas wolny od nauki i pracy. Oprócz zdrowej żywności i aktywności fizycznej musimy posiadać odpowiednią wiedzę, która pozwoli nam realizować zdrowy tryb życia. W namiotowym kinie mogliśmy obejrzeć 9 filmów, które w bardzo prosty  sposób przedstawiły nam podstawowe wiadomości o tym jak zdrowo żyć. Oto tytuły filmów: Jaskiniowiec w mojej skórze, Zmora jojo, Gorzka prawda   o cukrze, Jestem Panem swojego losu, Sport na zdrowie, Sztuka kamuflażu, Chemiczna iluzja, Słodkie paradoksy, Bajka o dziku i tuczniku.  Należy jeszcze wspomnieć o inicjatywie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych   w Krobi. Akcja „Drugie Życie”, czyli transplantacja jest godna uwagi. Darowanie ludzkich organów drugiemu człowiekowi nic nie kosztuje a tak wiele może uratować.
Powoli impreza dobiegała końca. Słońce nieustannie zalewało promieniami leśną polanę. Nadszedł czas losowania. Bieg ukończyło 984 biegaczy ( rekord akcji Polska Biega w Krobi)        i oni z nadzieją patrzyli na atrakcyjne nagrody: piłki, szaliki, torby, torty, książki, rakietki, kubki, kredki i wiele innych. Kiedy wylosowano ostatnią główną nagrodę model samochodu „Królowa polskich  szos” impreza rekreacyjno – sportowa „Bieg Wiosny 2013” i festyn zdrowia „Czas na zdrowie” zakończyła się.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację i przygotowania. Składamy serdeczne podziękowania sponsorom i wolontariuszom, krobskim  strażakom, gospodarzom obiektu Państwu Renacie i Maciejowi Kubasom oraz panu Szczepanowi Sikorze. Wyrazy wdzięczności kierujemy do Koła Gospodyń Wiejskich z Żychlewa i Wymysłowa, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Kurica”. Osobne podziękowania składamy Szkole Tańca Desperado z Gostynia. Niesamowity pokaz tańca, połączenia ruchu   z muzyką. Brawo!
Szczególny szacunek i gratulacje należą się Wam krobscy biegacze, uczestnicy „Biegu Wiosny” i festynu zdrowia „Czas na zdrowie”.  Jesteście godni naśladowania. Za Waszą przyczyną miejsce Gminy Krobia na mapie biegów akcji „Polska Biega” jest wyjątkowe!
Do zobaczenia na „Biegu Jesieni 2013”